Sergiler

Ütöpik Söylem (Sokağın Dili), 2011, Kağıt üzerine akrilik, 200x152cmSerkan Yüksel

Dil Bilgisi

20 Ekim – 18 Kasım 2011


Serkan Yüksel, “DİLBİLGİSİ” başlığı altında resim çalışmalarını 20 Ekim – 18 Kasım tarihleri arasında ART SUITES GALLERY’de sergiliyor. Yüksel için arka planı uzun yıllara uzayan ama bu kişisel ilk (resim) sergisi için iki yılı aşkın bir süreyi kapsayan “dil ve söz” üzerinden inşa edilmiş, tamamı beyaz zemin üzerine yoğun çizgi ve lekelerden oluşmuş çalışmalar sözle biçimin ortaklığı… Sanatçı; derlediği, biriktirdiği, sorunsallaştırdığı ve çözüm arayışlarına yöneldiği, sosyal yaşamın yıpratıcı tarafını özenle çizdiği ve atölyesindeki kütüphanesinde istiflediği eskiz denemeyecek kadar iyi planlanmış ve hazırlanmış defterleri ile de aslında günümüz sanatında az örneklendirilecek çalışma süreci ile işlerini üretmekte…

Dil farklılığı bir kusur olarak durur insanoğlunun üzerinde. Bin bir kusurdan sadece biri olmasına rağmen başına en büyük belaları da bu farklılık açmıştır. Ateşkes isteyen iki tarafın, sadece birbirlerini anlamadıkları için savaşı sürdürmesini anlatan hikâyelerle doludur dünyanın hatıra defteri. Lisan anlaşmayı yaratır, anlaşma da insanı. Çünkü varlıklarını başkalarının sözleriyle anlamlandıracak kadar acizdir insan. Başkalarının bakışları görünür kılar bizi, başkalarının başkayla kurduğu bağlantıya imrenir, başkasının sözleriyle haset ederiz. Bu kısır, kısır olduğu kadar da gerçek döngüyü sürdürmek için dil gerekir insana; lisandır onu başka canlılardan ayrı kılan. İşte bu sebeple renklerden, kokulardan ve görüntülerden önce kelimelerle düşünür insan.

Serkan Yüksel,  resimlerinde dili bazen kendi gerçeği bazen de kanatlarla anlatmaya çalışıyor. Renk ve çizgilerle somut hale getirmeye çalıştığı dil kanatlanarak yaratıcısını ve yüzeyi terk ediyor. Sözün kalıcı olmamasına ilişkin bir gönderme olarak okunabilir bu. Hayatımızı belirleyen, değiştiren ve bazen yok bazen var eden sözcüklerin kalıcı olmaması bile onun ne kadar insanın dışında olduğunun bir kanıtı değil midir? Yüksel; dili, resimlerinin içinde çok fazla tutamayacağını biliyor ama her halinden yararlanabiliyor. Eylemi, kavgayı, barışı, uzlaşmayı, vaatleri ve dile dair ne varsa resmediyor. Dili tek bir anda pek çok şey haline getirmeyi beceriyor. Bazen kızıyor, bazen seviyor ve sevişiyor, bazen de söyleniyor.

Sanatçı, bazı resimlerinde bilinçli bir biçimde şiddeti öne çıkarırken, bazılarında oldukça geriye atıyor, ama her zaman şiddeti resmin ve dilin bir parçası olarak algılıyor.


   - Sergilenen Eserler

   - Sergi Görüntüleri

 

 

Facebook - Twitter© 2013 Art Suites Gallery
 
Design by Koçak Grafik Bilişim Web Hizmetleri