SergilerFatih Mika Gravür Sergisi

Dülger Balığı

23 Temmuz – 10 Ağustos 2011

Art Suites Gallery Bodrum

    
Gravür sanatçısı Fatih Mika, Sait Faik okumalarından esinlenerek gravür yapmak istediğinde; Dülger balığını İtalya’da Piazza Vittorio halk pazarından alıp bir kartonun üzerine çiviler ve derin dondurucuya koyar.  Zaman zaman modelini derin dondurucudan çıkarıp karşısına koyup çalışır ve balığı tekrar derin dondurucuya bırakır. Bu konu ile ilgili gerekli olacağını düşündüğü birçok marangoz aletinin desenlerini de çalışır. Fakat sonunda dülger balığına yakışacağını düşündüğü ahşap bir zeminin üzerine dülger balığını işler. İşte bu sergide ki işler böylesi bir sürecin ürünüdür. Gravür tekniğinde geleneksel ile deneyseli buluşturan Fatih Mika, derin-baskı gravür tekniklerine (asit-oyma, kumlama, kuru-kazı, yumuşak-mum, şeker-çini, ekleme-baskı v.b.) etkileyici tematik anlatımları da ekler.

Sait Faik bir öyküsünde şöyle anlatır dülger balığını; “Rum balıkçıların Hrisopsaros -Hristos dedikleri dülger balığı, vaktiyle korkunç bir deniz canavarı imiş. İsa doğmadan evvel,  Akdeniz’de dehşet saçarmış. Bir Fenikeli denize düşmeye görsün! Devirdiği Kartacah çektirmesinin, İsrail balıkçı kayığının sayısı sayılamamış. Keser, biçer; doğrar, mahmuzlar; takar, yırtar; koparır, atar; çeker, parçalarmış. Akdeniz’in en gözü pek; insandan, hayvandan, fırtınadan, yıldırımdan, beladan, işkenceden yılmayan korsanları, dülger balığının adını duyduklarında bembeyaz kesilirmiş. Isa, günlerden bir gün, deniz kenarında gezinirken sandallarını büyük bir korkuyla bırakıp kaçan balıkçılar görmüş. “Ne oluyorsunuz?” diye sormuş. Balıkçılar: “Aman!” demişler. “El aman! El aman bu canavardan! Sandalımızı kırdı, arkadaşlarımızı parçaladı. Hepsinden kötüsü, balık tutamaz olduk, açlıktan kırılacağız.” Isa, yalın ayak,  dülger balıklarının yüzlercesinin kaynaştığı denize doğru yürümüş. En kocamanını, uzun parmaklı elleriyle tutup sudan çıkarmış. İki elinin başparmağı arasında sımsıkı tutmuş, eğilmiş, kulağına bir şeyler söylemiş… O gün bugündür dülger balığı, denizlerin görünüşü pek dehşetli; fakat huyu pek uysal, pek zavallı bir yaratığıdır. Birçok yerlerinde çiviye, kesere, eğriye, kerpetene, testereye, eğeye benzer çıkıntıları, kemikle kılçık arası dikenleri vardır. Dülger balığı adı ona bunlardan ötürü takılmış olmalı."

Fatih Mika

Fatih Mika 1965 yılında İstanbul’da doğdu. Küçükçekmece Lisesi’ni bitirdi. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’ndeki eğitimini yarıda bırakarak Yugoslavya’ya gitti. Sarayevo Güzel Sanatlar Akademisi Grafik (Gravür) Bölümü’nden 1985 yılında mezun oldu. İhtisasını da aynı Akademi Dzevad Hozo Atölyesi’nde tamamladı. 2008 – 2011 yılları arasında Roma Güzel Sanatlar Akademisi’nde gravür teknikleri dersleri verdi.

Halen Foggia Güzel Sanatlar Akademisi’nde “Gravür Teknikleri” dersleri vermektedir.

Sanat yaşamı boyunca enerjisini bir ekol yaratmaya ya da herhangi bir ekolün içinde olmaya harcamayan Fatih Mika, enerjisini gravürün anlatım olanaklarını geliştirmek ve yeni anlatım olanakları bulmak için kullandı. Gravürü bağımsız bir sanat dalı olarak kabul eden Fatih Mika, tüm yaşamı boyunca sadece gravür üretti.   - Sergilenen Eserler

   - Sergi Görüntüleri

 

 

Facebook - Twitter© 2013 Art Suites Gallery
 
Design by Koçak Grafik Bilişim Web Hizmetleri