Bedri Baykam “Resmin İçinde Yaşıyorum”

Anasayfa / Bedri Baykam “Resmin İçinde Yaşıyorum”
Bedri Baykam “Resmin İçinde Yaşıyorum”

Bedri Baykam “Resmin İçinde Yaşıyorum”

“Resmin İçinde Yaşıyorum” sergisi Bedri Baykam’ın 2007 – 2009 4D döneminden ve 2009 – 2015 arası ürettiği son dönem çalışmalarının bulunduğu, özel bir seçki olarak sunuluyor. Sanatçının tarihsel bir sürecin devamı olarak karşımıza çıkan eserleri, teknik anlamda farklılık gösteriyor. 2007 – 2009 yılları asarında ki dönemde, sanatçı 4D teknolojisi ile ürettiği işlerinde 3 boyuta ek olarak zaman faktörünü de ekliyor. 25-30 katmanın birbiri üstüne oturtulduğu bu işler, sanatçının favori temaları olan erotizm, İstanbul, sanat tarihi ve pop kültüre göndermeler içeriyor. Çağdaş sanata çok farklı bir bakış açısı ve yeni bir teknik getiren Bedri Baykam’ın bu dönemi, sanatsal süreci içerisinde oldukça önemlidir.

Sanatçı son dönemde ürettiği eserlerinde ise, tekrar tual yüzeyine geri dönüyor. Tual üzerine boya dışında, kolajlarla oluşturduğu metaforlar, politik göndermeler, daha önce ki yıllarda ürettiği eserlerin devamı niteliğindedir.

Bedri Baykam “Kendi imkanları ile çoğalan ve artık kendi ikonolojisini kurduğu görsel bir algı üzerinden hem kendi geçmişini didikliyor, hem sanat tarihsel bilgiyi yeni baştan okuyor, hem de resim sanatının hala potansiyel bir imge dünyası olduğunu gösteriyor. Sanatındaki farklı evrelerin yeni görsel dışavurum alanları ile kurabileceği ilişki açık ve berrak. Malzeme ve işaret ettiği güncel anlamları dönüştürme becerisi şu ana kadar biriktirdiği ikonolojinin içine öyle bir yerleşiyor ki, her yeni imge zamansızlığını koruyor. Geçmişten gelenle şimdinin karşılaşmasının yarattığı gerilimi, zekice bir manevrayla görsel bir canlılığa dönüştürüyor Bedri. Son iki yıllık üretimin düşünsel ve resimsel altyapısının içerisine ikonolojisindeki görsel alfabeyi usulcacık yediriyor. Her yeni resim, sanatındaki işaretlerin güncel dünyadaki karşılığını araştırıyor. Boyamak, yüzeyin beyazlığında bir alan kurmak ve tasarlamak, bildiği, tanıdığı, kullandığı objelerin açık ve kapalı anlamlarına işaret etmek, görsel bir anlatımın birbirine bağlı dinamiklerle örülebileceğine inanmak, hala ilgi ve merakla tekrar ettiği uygulamalar.”(Levent Çalıkoğlu, Tarihin Röntgencisi Kataloğundan)

Bedri Baykam’ın “Resmin İçinde Yaşıyorum” isimli kişisel sergisi 5 Temmuz – 4 Eylül 2016 tarihleri arasında Art Suites Gallery Bodrum’da izlenebilir.

Sergilenen Eserler